اسپری انژکتورشوی

صفر تا صد درباره انژکتور و اسپری انژکتورشوی

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

تعمیرات و نگهداری از ماشین، جز موارد ضروری است که دارندگان ماشین باید خود را موظف به رعایت آن کنند. سرویس‌های دوره‌ای و تعویض‌های مورد نیاز، در جهت بهتر کار کردن موتور و در نهایت بیشتر شدن عمر موتور است. در این مطلب قصد داریم درباره یکی از روش‌های بهبود بخشیدن و افزایش عمر موتور ماشین؛ اسپری انژکتورشوی و چگونگی استفاده از آن مفصل صحبت کنیم.

در ابتدا بهتر است بدانیم که انژکتور و وظیفه آن چیست، تا بتوانیم به مفهوم انژکتورشوی، اهمیت استفاده از آن و تاثیر انژکتورشوی روی سلامت و عمر موتور آگاه بشیم.

 

انژکتور چیست؟

انژکتور یکی از مهم‌ترین قطعات الکتریکی ماشین است که در ماشین‌های جدید که دارای موتورهای احتراق داخلی هستند، در ورودی سیلندر قرار گرفته و وظیفه پاشش سوخت درون سیلندر و محفظه احتراق را بعهده دارد. پاشش منظم و استاندارد سوخت، اهمیت زیادی دارد زیرا هر گونه خرابی و عمل نادرست در پاشش سوخت، می‌تواند مشکلات زیر را به‌وجود آورد:

 • پاشش غیراستاندارد مقدار سوخت درون سیلندر
 • بیشتر شدن مصرف سوخت
 • مشکل در استارت در هوای سرد
 • کم شدن راندمان و شتاب موتور
 • بالا رفتن سطح آلایندگی خودرو

تمامی این مشکلات می‌تواند به دلیل گرفتگی سوزن انژکتور باشد که برای رفع آن باید به سراغ خرید اسپری انژکتورشوی رفت. در ادامه بیشتر درباره انژکتورشوی، مزایا و تاثیرات آن صحبت خواهیم کرد.

محفظه سوخت موتور

چرا باید از  اسپری انژکتورشوی استفاده کرد؟

سیستم تزریق سوخت یک خودرو، برای ترکیب هوا و سوخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این کار، حفظ تمیزی انژکتور سوخت شما بسیار مهم است زیرا به عملکرد موتور و همچنین استفاده بهینه از سوخت کمک زیادی می‌کند. تمیز کردن انژکتور سوخت خودرو، برای حذف رسوبات کربن و سایر موادی آلوده،‌ باعث جلوگیری از کند شدن عملکرد و شتاب موتور می‌شود.

به همین دلیل باید بدانید که چگونه رسوبات کربن را تمیز کنید. درواقع برای انجام همه این‌ها نیازی به مراجعه به مکانیک و پرداخت هزینه زیادی ندارید، چیزی که شما نیاز دارید فقط یک اسپری پاک کننده انژکتور است.

در زمان های قدیم، رانندگان مجبور بودند هر چند وقت یکبار خودروهای خود را برای تنظیم و تمیز کردن سیستم تزریق سوخت نزد مکانیک ببرند. تا به امروز برخی افراد هنوز این کار را انجام می‌دهند، زیرا تمیز نگه داشتن انژکتور سوخت، بسیار مهم است. با این حال اگر فقط برای این کار پیش مکانیک بروید، ممکن است این فرایند هزینه‌بر انجام شود.

نکته خوب این است که پاک کننده‌های انژکتور یا همان انژکتورشوی به راحتی بدون نیاز به وجود مکانیک و متخصص می‌تواند توسط افراد استفاده شود. تولید و حضور اسپری‌های انژکتورشوی در بازار، کار دارندگان خودرو را در این زمینه راحت‌تر کرده است.

بیشتر بخوانید: اهمیت حضور شرکت پخش قطعات خودرو در بازار

مزایای اسپری انژکتورشوی چیست؟

همانطور که در پاراگراف‌های بالاتر هم گفته شد، انژکتورشوی با شستشوی رسوب و سایر آلودگی‌ها به تنظیم پاشش سوخت در موتور کمک می‌کند که باعث مزیت‌های زیر می‌شود:

 • بیشتر شدن قدرت و شتاب موتور خودرو
 • بهینه شدن و کاهش مصرف سوخت
 • عمر بیشتر موتور
 • استارت بهتر در هوای سرد
 • کاهش اصطکاک موتور
 • خاصیت روان‌کنندگی و تمیز‌کنندگی قطعات خودرو
 • حذف رسوبات کربنی
 • تمیز کننده سنسور هوای انژکتور و دریچه گاز و قطعه انژکتور
 • مانع شدن یخ‌زدگی

 

چرا سوزن انژکتور رسوب می‌بندد؟

به دلیل اینکه بنزین از طریق سوزن انژکتور وارد سیلندر می‌شود، هر گونه گرفتگی در این قسمت، توجه ما را در درجه اول به سمت نامرغوب و بی‌کیفیت بودن سوخت جلب می‌کند. همچنین وجود آلایندگی در باک بنزین، نیز سبب گرفتگی و ایجاد رسوب در سوزن انژکتور می‌شود.

از دیگر موردی که می‌تواند باعث گرفتگی سوزن انژکتور شود، خراب بودن و عدم تعویض به موقع فیلتر بنزین است.

بطورکلی می‌توان گفت؛ انجام سرویس‌های مرتب در ماشین می‌تواند ضامن سلامت قطعات دیگر در ماشین شود. در هر صورت با رعایت تمامی موارد گفته شده، احتمال رسوب وجود دارد، پس حتما پیشنهاد می‌شود برای بهتر شدن راندمان موتور و جلوگیری از ایجاد مشکلات بزرگتر از اسپری انژکتورشوی استفاده کنید.

 

سوزن انژکتور

تاثیر شستشوی انژکتور در سلامت خودرو

زمان و مقدار پاشش سوخت در محفظه احتراق سیلندر تحت کنترل و به دستور ECU خودرو است. در صورتی که مقدار سوخت درون محفظه کمتر باشد در نتیجه احتراق کمتر و فشار کمتری در پیستون‌ها اتفاق میافتد که منجر به کم شتاب شدن موتور می‌شود و به اصطلاح ماشین بدون شتاب حرکت می‌کند.

موتور ماشین و انژکتورها در کنار سایر قطعات قیمت پایینی ندارند، مراقبت از ماشین می‌تواند هزینه‌های تعویض و تعمیرات را کاهش دهد. شستشوی انژکتور هم به عمر بیشتر موتور ماشین کمک می‌کند و هم انژکتورها.

حال که به طور کلی با اهمیت تمیز بودن سوزن انژکتور و استفاده از انژکتورشوی آشنا شدیم. سوالی که پیش میاد اینست که از کجا بفهمیم سوزن انژکتور کثیف شده است؟

علائم کثیف شدن سوزن انژکتور

مهمترین و اولین نشانه کثیف شدن و گرفتگی سوزن انژکتور “ریپ زدن ماشین” است. درصورت ریپ زدن ماشین حتما انژکتورهای ماشین را بررسی کنید، دومین نشانه “دیر روشن شدن ماشین” است؛ اگر احساس کردید ماشین مانند قبل به راحتی و سریع استارت نمی‌خورد و روشن نمی‌شود، احتمالا سوخت به اندازه و کافی به موتور نمی‌رسد.

سومین نشانه می‌تواند “روشن شدن چراغ چک” باشد. اگر چراغ چک موتور روشن شد، حتما به مکانیک مراجعه کنید تا با دیاگ زدن علت آن را پیدا کند که یکی از علل آن می‌تواند کثیف شدن سوزن انژکتور باشد.

هر کدام از علائم بالا را دیدید حتما به اتوسرویس مراجعه کنید یا اقدام به استفاده از اسپری انژکتورشوی نمایید.

چگونگی استفاده از اسپری انژکتورشوی:

برای شستن انژکتور، انژکتور را بیرون آورده با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. اسپری انژکتورشوی را در فاصله 10 تا 15 سانتی متری انژکتور اسپری کنید. ده دقیقه منتظر بمانید تا اثر کرده و رسوبات و مواد اضافی شسته شود.

در انتها با یک دستمال تمیز و خشک، قطعه را تمیز کنید و در جای خود قرار دهید.

خرید بهترین اسپری انژکتورشوی:

انواع مختلفی اسپری انژکتورشوی برندهای داخلی یا خارجی در بازار موجود است، بهترین اسپری انژکتورشوی باید با انواع سوخت و مکمل‌ها سازگار باشد. حتما برای خرید اسپری انژکتورشوی از برندهای معتبر خریداری کنید که سلامت ماشینتان را تضمین شود.

خرید یک اسپری انژکتورشوی معتبر و مطمئن، از هزینه‌های هنگفت تعمیرات موتور و قطعات آن جلوگیری می‌کند.

برای خرید و دریافت مشاوره بهترین انژکتورشوی‌های مناسب ماشین با سرکان پخش تماس بگیرید.

 بیشتر بخوانید: سرکان پخش ایرانیان، اولین شرکت توزیع و پخش قطعات خودرو در ایران

جمع بندی:

اهمیت خرید و استفاده منظم از اسپری انژکتور را در این مقاله گفته شد. از آنجایی که مدت زمان عمر مفید این اسپری ها یک سال است، در زمان خرید برای عملکرد درست آن حتما به زودی آن را استفاده کرده و از نگهداری بیش از حد آن خودداری شود. سرکان پخش با شرایط نگهداری درست انژکتورشوی و پخش آن، می‌تواند به متقاضیان محصولات موردنظر را ارائه دهد.

اگر اتوسرویس هستید و نیاز دارید به صورت مرتب و براساس نیاز موجودی اسپری های انژکتور تامین شود حتما صفحه تماس با سرکان پخش مراجعه کنید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سبد خرید