اهمیت پخش در کسب و کارها

اهمیت پخش در کسب و کارها

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

یکی از قسمت‌های مهم در فرایند تولید  در کسب و کارها، پخش یا توزیع محصولات است. اهمیت پخش به دلیل ارتباط  مستقیم با مشتریان، بسیار حائز اهمیت است. زیرا که رضایت مشتریان علاوه بر اهمیت کیفیت بالای محصول، در “در دسترس بودن محصول” نیز حاصل می‌شود. در این مطلب قصد داریم درباره اهمیت پخش محصولات در کسب و کارها مطالبی ارائه کنیم.

بهتر است در ابتدا بدانیم که اهمیت پخش به اهمیت انبارداری مرتبط است. انبارداری یک عملکرد مهم بازاریابی در زنجیره لجستیک است که شامل نگهداری کالاها از زمان تولید تا زمانی است که برای مصرف مورد نیاز هستند. بنابراین نگهداری کالا از زمان تولید تا زمان مصرف، جریان مداوم کالا را در بازار تضمین می‌کند و در پخش محصولات و در نهایت رضایت مشتری و اعتماد به برند تاثیرگذار است.

 

اهمیت انبارداری در زنجیره لجستیک

زنجیره لجستیک یک فرآیند پیچیده شامل یک سری مراحل است که باید کاملاً روان اجرا شود تا اطمینان حاصل شود که کالاها سریع و ایمن به مقصد می‌رسند. یکی از این مراحل، انبارداری است که نقش اساسی در فرآیند پخش دارد. انبارداری فقط مراقبت از کالا نیست، در اینجا برخی از جنبه های مربوط به یک سرویس انبارداری خوب اشاره شده است:

 • دریافت کالاها
 • محفوظ ماندن کالاها: سهولت در دسترسی و جابجایی آن‌ها
 • نگهداری: مدیریت محصولات، ایمنی و حفظ آنها.
 • موجودی محموله و موجودی موجود
 • حمل و نقل: مدیریت آماده سازی، بسته بندی و حمل و نقل به مقصد

انبارداری نقشی حیاتی در زنجیره تامین ایفا می کند، زیرا به تضمین زمان تحویل و کاهش تلفات انبار کمک می کند، ارائه خدمات بهتر، پیشی گرفتن از رقبا و در نهایت افزایش سود را ممکن می‌سازد. بنابراین داشتن یک سیستم انبارداری خوب برای پیشرفت یک کسب و کار حیاتی است.

از این رو دانستن انواع مختلف انبارداری لجستیک اهمیت بالایی دارد، در جهت اینکه بتوانیم متناسب با نیازهای خاص هر کسب و کار و بازار هدف، نوع آن را انتخاب کنیم.

اهمیت پخش در کسب و کارها

فرایند پخش کالا چیست؟

فرایند پخش، فعالیت فروش و ارائه محصولات و خدمات از تولیدکننده به مشتری است. با گسترده شدن کسب‌وکارها، بهبود توزیع برای اطمینان از اینکه مشتریان و همه اعضای کانال پخش راضی هستند، مهم‎‌تر شده است. بسته به طول کانال توزیع، افراد زیادی می توانند در توزیع نقش داشته باشند. از این رو اهمیت پخش در کسب و کارها را بیشتر شده است.

بیشتر بخوانید: توانمندی بازاریاب شرکت توزیع کالا

اهمیت پخش در کسب و کارها چیست؟

پخش یک عنصر مهم از عملیات است زیرا یک شرکت بدون اینکه نقش ارتباط بین تولیدکنندگان و مشتریان را ردیابی و بهبود ببخشد، نمی‌تواند بهترین خدمات ممکن را ارائه کند.

هرگونه اشکالی در شبکه توزیع که سبب بهم ریختگی نظم فرایند پخش شود، باعث کم شدن تحویل‌ها و از بین رفتن اعتماد و عدم رضایت مشتریان، خرده‌فروشان و تامین‌کنندگان می‌شود.

برای اینکه توزیع محصول واقعاً موفق باشد، نیازمند است که یک حلقه بازخورد مستمر اجرا شود تا اطمینان حاصل شود که همه از فرآیند راضی هستند و هر گونه پیشرفتی که لازم است، انجام شود.

مدیریت پخش چیست؟

مدیریت پخش یا توزیع  به فعالیت های اصلی پخش یک محصول اشاره دارد که شامل موارد زیر است:

 • بسته بندی: ارائه بسته بندی مناسب برای یک محصول به‌طوری که بتوان آن را با خیال راحت حمل کرد.
 • مدیریت موجودی: حفظ سطح استانداردی از موجودی برای توزیع بسیار مهم است. مدیریت موجودی یکی از مسئولیت های اصلی مدیریت پخش است.
 • پردازش سفارش: هنگامی که سفارشی از سوی مشتری وارد می‌شود، مدیریت پخش باید برای تحویل برنامه‌ریزی کند. این شامل جمع‌آوری موجودی، بارگیری و تحویل به‌موقع آن است. برای معتبر بودن این مرحله باید تاییدیه ارسال شود و فاکتور انجام شود.
 • لجستیک: نحوه حمل و نقل برای همه سفارشات مهم است.
 • ارتباط: ارتباط شفاف هم در داخل و هم خارج از محل مراکز پخش و توزیع مورد نیاز است. ارتباط شفاف و درست در جهت به دست آوردن اطمینان از اینکه محصولات صحیح ارسال می‌شود و مشتریان باخبر می‌شوند که چه زمانی اقلام خود را دریافت خواهند کرد. در صورت تأخیر در ارسال، مدیریت توزیع باید فوراً به همه طرف‌های ذینفع اطلاع دهد.

پخش کالا

کانال پخش چیست؟

کانال پخش، مسیری است که یک محصول یا خدمت طی می‌کند تا از تولیدکننده به مشتری ارسال شود. اگر مشتری محصول یا خدمات را مستقیماً از سازنده خریداری کرده باشد، کانال پخش کوتاه است. اگر شامل تامین‌کننده، توزیع‌کننده و خرده‌فروش باشد، کانال پخش می‌تواند بسیار طولانی‌تر باشد.

عملکرد کانال‌های پخش:

کانال‌های پخش برای کسب‌وکارها مهم هستند، زیرا امکان تحویل بی‌نظیر کالا یا خدمات به مشتری را فراهم می‌کنند. اگر یک کسب و کار بهترین مجموعه پخش محصولات را برای این منظور تهیه نکند، می‌تواند منجر به مشتریان ناراضی و ارائه ناکافی خدمات شود.

ایجاد یک فرآیند کارآمد از انبار تا مشتری، می‌تواند تفاوت بزرگی در نگاه مشتریان به کسب و کار شما ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر یک کسب و کار کالاهایی را از یک تولیدکننده زیرمجموعه تامین کند، مشتری محصولات رضایت بخشی دریافت می‌کند. یا اگر عمده‌فروشی هنگام تحویل کالا قابل اعتماد نباشد، مشتریان محصولات خود را به‌موقع دریافت نمی‌کنند.

کانال‌های پخش کوتاه‌تر، کسب‌وکارهای کمتری را درگیر فرآیند تحویل کالا می‌کنند، به این معنی که اگر محصولات طبق وعده فروخته یا تحویل نشوند، ریسک بیشتری برای شرکت‌ها وجود دارد. بنابراین برخی از کسب و کارها کانال توزیع طولانی‌تری را انتخاب می‌کنند که در آن سود کمتری حاصل می‌شود تا ریسک و مسئولیت کمتری بر دوش هر کسب و کار منفرد باشد.

بیشتر بخوانید: اولین شرکت توزیع و پخش قطعات خودرو در ایران

چند نوع کانال پخش وجود دارد؟

سه نوع اصلی از مدل‌ها یا کانال‌های پخش وجود دارد که یک کسب و کار می‌تواند در آن قرار گیرد. بستگی به تعداد فروشندگانی دارد که برای توزیع کالاها استفاده می‌شوند.

 1. اولین نوع کانال پخش مدلی است که “تولید کننده مستقیماً به مشتری” می‌فروشد. این کانال کوتاه‌ترین و مستقیم‌ترین کانال است. تولید‌کننده در این سناریو بیشترین سود را از فروش می‌برد زیرا مجبور نیست سود را با سایر فروشندگان تقسیم کند.
 2. . کانال بعدی یک کانال “غیرمستقیم” است که در آن “یک فروشنده اضافی بین سازنده و مشتری” اضافه می‌شود، مانند یک خرده فروش. اکنون خرده‌فروش سهام را از یک تولیدکننده می‌خرد و آن خرده‌فروش سهام را به مشتری می‌فروشد. یک مثال خوب برای این امر می‌تواند سوپرمارکتی باشد که انواع مختلفی از کالاهایی را که از تولیدکننده خریداری کرده‌است را در سوپرمارکت به مشتری می‌فروشد.
 3. کانال نهایی یا نوع مدل پخش محصول، مدلی است که در آن بیش از یک فروشنده یا واسطه وجود دارد. این می‌تواند شامل یک عمده فروش، یک تولید‌کننده یا حتی یک خرده‌فروش دیگر باشد. یک مثال عالی می‌‎تواند“Dropshipping”  باشد، یک روش خرده‌فروشی و عرضه کالا است که در آن کالا مستقیماً از انبار تامین‌کننده و نه انبار خرده‌فروش برای خریدار ارسال می‌شود. به عبارت دیگر خرده‌فروش بدون داشتن انبار و سرمایه، سفارش را از خریدار گرفته و به تامین‌کننده یا تولیدکننده اصلی آن کالا ارجاع می‌دهد؛ تولیدکننده کالا نیز کالا را مستقیماً به خریدار ارسال می‌کند و سود خرده‌فروش حاصل مابه‌تفاوت قیمت برای خریدار و قیمتی که تولیدکننده به خرده‌فروش می‌دهد، می‌باشد. وظیفه خرده‌فروش در این نوع تجارت، تبلیغ و بازاریابی است.

بیشتر بخوانید: اهمیت حضور شرکت پخش قطعات خودرو در بازار

 

سرکان پخش با توزیع و پخش محصولات، توانسته کالاهای موردنیاز مشتریان را تامین کرده و از طریق ارتباط مستقیم با مشتریان خود، اعتماد و رضایت را در بازار صنعت خودرو افزایش دهد.

برای ارتباط با سرکان پخش یا پذیرش نمایندگی با ما تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سبد خرید